Haber Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 17:04
 
‘Andımız’ kararında hukukçular ikiye bölündü: Kim, ne diyor?
Danıştay 8. Dairesi, ilköğretimde okutulan ‘Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Milli Eğitim’den gelen açıklamaya göre kararın uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil.
GÜNDEM Haberi
‘Andımız’ kararında hukukçular ikiye bölündü: Kim, ne diyor?

Türkiye gündeminin son günlerdeki öne çıkan tartışma başlıklarından birisi olan konuya ilişkin Avukat Cüneyt Toraman, Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı ve İHD Eş Başkanı Eren Keskin, Danıştay'ın bu kararını doğru bulmadıklarını söylüyor.

 

Avukat Celal Ülgen ise, "Bu yerinde bir karar. Eşitlik ilkesine neden aykırı olsun" görüşünü savunuyor.

 

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı da, “Danıştay’daki arkadaşlarımızın her sabah bu kararı okumaları gerekiyor” diyor.

 

28 Şubat davalarında avukatlık yapan Cüneyt Toraman, Danıştay 8. Dairesi’nin verdiği bu kararı 'rezalet' olarak yorumluyor. “Bu durum resmi ideolojinin ve askeri vesayetin hortlatılması anlamına geliyor” diyen Toraman, geçmişte ‘Andımız’ gibi birçok olumsuzluk olduğunu ve bunların geriye getirilemeyeceğini söylüyor ve ekliyor:

 

“Geçmişte tek tip kıyafet vardı. Biz ortaokulda şapka takardık. Aynı askeri disiplin gibi. Bütün milli bayramlarımız askeri tören şeklinde geçerdi. Herkes siyah önlük giyerdi. Ya da Milli Güvenlik dersi vardı. O bölgenin en yüksek rütbeli komutanı sınıfa gelirdi. Sınıf başkanı ‘dikkat’ diye bağırırdı. Askeri ritüeller sınıfta da uygulanırdı. Bu matematik dersinden bile daha önemliydi!”

 

Ergenekon davalarında avukatlık yapan Celal Ülgen ise MEB’in bu savunmasına ilişkin o dönemde çeşitli okullarda ve kurslarda tarikat yemini yaptırıldığını öne sürüyor. Ülgen, şunları söylüyor:

 

“O dönem Fethullahçı zihniyet aşılanıyordu. Bunlardan rahatsızlık duyulmayıp ulusal andın çocukların tarafından okunmasından rahatsızlık duyulmasına anlam veremedim. Ama işin ilginç tarafı şu: Bu çocuklar bütün baskılara rağmen bu andımızı açık açık okuyup sürdüler. Mustafa Kemal Atatürk’ün kokusu geliyordu bu antta. Çocuklar da bu anttan mutlu oluyordu. Ama bahanelerin arkasına sığınmak yetmiyor demek ki. Günün birinde mutlaka geri gelecekti. Şu anda uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kaygılarım da devam ediyor.”

 

Peki bu karar eşitlik ilkesine aykırı mı? Ülgen bu soruya yanıt verirken “Karar eşitlik ilkesine neden aykırı olsun? Bu durum eşitlik ilkesine aykırı değil çünkü ‘Türküm çalışkanım’ sözü Türkiye’de yaşayan bütün halkların ortak adı. Ortak isimden kimsenin rahatsız olacağını düşünmüyorum. Bunu en güzel Mustafa Kemal Atatürk tanımlamıştır” görüşünü öne sürüyor.

 

Danıştay’ın bu kararını doğru bulmayan başka bir isim ise İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı avukat Eren Keskin. Başından beri ‘Andımız’a karşı çıkan Keskin, “Çünkü bu coğrafyada yaşayan sadece Türk kimliğini esas alan bir yaklaşım olduğunu hep dile getirdik” diyor. Keskin şöyle devam ediyor: 

 

“Özellikle AKP ile ulusalcı çekirdek devlet yapısının uzlaşmaya gitmesiyle birlikte siyasi alanda değişiklikler ortaya çıkmaya başladı. Burada yargının da bağımsız olmadığını ve siyasi iradenin yargıyı etkilediğini düşündüğümüzde Danıştay’ın almış olduğu bu karar bana şaşırtıcı gelmedi. Biz evrensel hukuk ilkelerini temel alan bir anlayışa sahip olduğumuz için özellikle baro seçimlerinin olduğu bu günlerde bu resmi ideolojinin temelini oluşturan Türk İslam sentezci yapının değişmesi gerektiğini dile getiriyoruz. Bu değişmeden, tartışılmadan demokratik olamayacağımızı dile getiriyoruz. Bu nedenlerle andımızın bu coğrafyadaki çocuklarımızı tek bir kimlik içerisine hapseden anlayışın sonucu olduğunu düşünüyoruz. Danıştay’ın kararını doğru bulmuyoruz.” 

 

Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Cavit Tatlı ise, “Alınan bu karar andı geri getirmez” görüşünü dile getirenlerden. Tatlı, çocuklara andın okutulmasının doğru olmadığını belirterek, “Andın kaldırılma gerekçesini düşündüğümüz zaman gerekçelerin doğru olduğunu düşünüyorum. Burada başka ifadeler taşıdığını kabul etmek gerekiyor” ifadesini kullanıyor.

Kaynak: Editör: Eren Akbulut
Etiketler: ‘Andımız’, kararında, hukukçular, ikiye, bölündü:, Kim,, ne, diyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı