Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 11:10
 
Doğumdan sonraki ilk saatler önemli
Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Liya Alkılıç, anne ve bebekler için özel olan, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftasında, anne sütünün ve emzirmenin önemine dikkat çekti.
SAĞLIK Haberi
Doğumdan sonraki ilk saatler önemli

Uzm. Dr. Liya Alkılıç: ''Doğumdan sonra ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin, başka bir besine ihtiyaçları yoktur. İlk 6 aydan sonra, emzirme ek besinlerle birkaç yıl devam edebilir'' dedi.

 

Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi ''Emzirmek''

 

Emzirmeye, doğum şekli normal veya sezaryen olsun, mümkün olduğunca doğumdan hemen sonra başlanılması gerektiğini belirten Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Liya Alkılıç, sözlerine şöyle devam etti: ''Anne sütü, bebeğin ilk altı ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler sayesinde bebeği enfeksiyonlardan korur, bağışıklığını güçlendirir. Anne sütünün hazmı kolaydır ve bebeğin ruhsal, bedensel, zihinsel gelişimine yardımcıdır, çene ve diş gelişiminde de önemli rolü vardır. Ayrıca; emzirmek, anne ve bebek arasındaki tensel iletişimi sağlar, duygusal bağı arttırır. Annelik rolüne uyumunu kolaylaştırır.Doğumdan sonra ilk üç gün memeden gelen sarı renkteki süt ''Kolostrum''; bebekler için çok yararlıdır. Bu sütün miktarı az olsa bile içeriği bebeğin gereksinimi olan her şeydir.''

 

''Yenidoğan Bebek Bakım Hemşiremiz, Annelere Yardımcı Oluyor''

 

Emzirmede, doğumdan sonraki ilk saatler çok önemlidir. Tıbbi zorunluluk olmadıkça hastanemize başvuran 0-6 aylık bebeklere sadece anne sütü ile beslenme önerilir. Hastanemizde annelere doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamaları için bebek hemşiremiz tarafından gerekli eğitim ve profesyonel yardım sağlanmaktadır. Bebeğin, ruhen ve bedenen doyumu için, 2 yaşına kadar emzirilmesi önem taşımaktadır.

 

''Emzirirken dikkat edin''

 

Rahatsız pozisyonda emzirme ve bebeğin memeyi yanlış kavraması, ağrılı meme uçlarının en sık görülen nedenidir. Emzirirken aşağıdaki ipuçları işinize yarayabilir:

 

Anne Nasıl Emzirmeli;

  • Öncelikle anne rahat bir pozisyonda olmalıdır

  • Bebeğin tüm vücudu anneye dönük olmalıdır

  • Göğüs alttan dört parmakla, baş parmak üstte kalacak şekilde kavranmalıdır.

  • Bebeğin ağzını açması ve aranması için göğüs ucu ile dudak kenarlarına dokunmak tutmasını kolaylaştırır

  • Emzirmede doğumdan sonraki ilk saatler çok önemli olup, daha sonra beslenme düzeni en az 2 saatte bir şeklinde devam edebilir, bebek uyuyor, ağlamıyor diye beslenmemezlik edilmemeli uyandırıp beslenmelidir.

  • Her beslenmede göğüs değiştirilmelidir.

  • Emzirme süresi bebeğe bağlıdır. Ayrıca sütün gelmediğini düşünüp mamaya yönelmek doğru değildir. Süt kanallarının bebek emdikçe açılacağı unutulmamalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Doğumdan, sonraki, ilk, saatler, önemli,
Yorumlar
Haber Yazılımı