Haber Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 13:20
 
Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesindeki açılış töreninde konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesinde, akademik yıl açılış töreninde konuştu.
EĞİTİM Haberi
Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesindeki açılış töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesindeki törende konuşuyor.

 

Erdoğan, konuşmalarında akademik sistemi hedefine aldı, değişiklik sinyali verdi. Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir görüşme yaptığını belirtti, "Önümüzdeki kısa zaman içerisinde atacağımız adımlarla yeni bir diriliş gerçekleşecektir diye düşünüyorum" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

 

■ Türkiye'nin nasıl oluyor da dünyanın en büyük 500 üniversite arasında esamesi okunmuyor? Eğitimde altyapı ve kapasite bakımından büyük mesafe katetmemize rağmen, içerik ve sistemde büyük sıkıntı var.

 

■ Yeni dönemde öncelikle hedefimiz eğitimi hem içerik hem sistem olarak Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacak bir seviyeye çıkarmaktır. Bu meseleyi çözmeden, diğer hiçbir konuda istediğimiz sonuçlara ulaşamayız.

 

■ Kendi bireysel çekişmelerinin, ideolojik saplantılarının ve kariyer hırslarının esiri kadrolarla dolu üniversitelerin hayırlı çıktılar üretmesi mümkün değildir.

 

■ Önümüzdeki dönemde yürütme olarak bizi, akademi olarak sizi, aynı şekilde özel sektörü çok zorlu bir süreç bekliyor. Organize sanayi bölgeleriyle okulları iç içe geçirmekte kararlıyız, bunu yapacağız.

 

■ Bilim üreten, kendi modellerini geliştiren bir üniversite iklimi oluşturmadan, sadece tabela ve kadroyla hiçbir sonuç elde edemeyiz. İdeolojik saplantılar ve kariyer hırslarının esiri kadrolarla üniversitelerin hayırlı çıktılar üretmesi mümkün değildir.

 

■ İkeleri ayakta tutmak ve yükseltmek için yürütülen çalışmalarda akademiyi ve özel sektörü, ana gövdeyi taşıyan iki bacak, kuşun uçmasını sağlayan iki kanat gibi görüyorum. Bunlardan biri olmadan, diğeri tek başına başarı elde edemez.

Kaynak: Editör: Eren Akbulut
Etiketler: Erdoğan,, Dokuz, Eylül, Üniversitesindeki, açılış, töreninde, konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı