Haber Detayı
20 Ekim 2018 - Cumartesi 18:11
 
Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya bırakılıyor
İlk kez bir Afrika ülkesinde genetiği değişitirilmiş bir hayvan türü doğaya bırakılacak.
TEKNOLOJİ ve SOSYAL MEDYA Haberi
Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya bırakılıyor

Genetiği değiştirilmiş, hastalık taşımayan yaklaşık 10.000 erkek sivrisinek, bu ay Burkina Fasoʹdaki Bana bölgesinde bulunan bir köyde doğaya salınacak.Sıtma, hastalık taşıyan dişi sivrisineklerin insanları ısırmasıyla bulaşıyor. Burkina Fasoʹda geçen yıl 9.8 milyon sıtma vakası yaşandı. Bunlardan yaklaşık 4000ʹi ölümle sonuçlandı.

 

Sputnikʹin haberine göre sıtma hastalığı ayrıca Afrikaʹda 5 yaş altı çocuk ölümlerinin en büyük nedeni. Genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin doğaya bırakılmasının araştırmacılara bu böceklerin dayanıklılığı ve yayılması hakkında ayrıca doğal sivrisineklerle nasıl etkileşim kuracaklarına dair daha fazla veri sağlaması bekleniyor.

 

Projenin yürütücüsü olan ʹTarget Malariaʹ konsorsiyumu, sivrisineklerin genetik mirasındaki bazı genleri yönlü seçilime uğratarak (gen sürümü yöntemi) dünyadaki sıtma hastalığı yayan sivrisineklerin sayısını büyük oranda düşürmek istiyor.Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler daha önce Brezilya, Avustralya Cayman Adaları gibi diğer ülkelerde doğaya salınmıştı.İstatisliklere göre 2016 yılında dünya genelinde çoğu Afrikalı çocuklar olmak üzere 445.000 insan sıtmadan hayatını kaybetti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Genetiği, değiştirilmiş, sivrisinekler, doğaya, bırakılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı