Haber Detayı
11 Eylül 2018 - Salı 16:36
 
İzmir çevre yatırımlarıyla uluslararası yarışmanın finalinde
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından düzenlenen ‘Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın ‘Türkiye ulusal şampiyonu’ İzmir oldu. Kent, büyükşehir belediyesinin çevre yatırımlarıyla uluslararası yarışmanın finalistleri arasına da girdi.
EKOLOJİ DOĞA Haberi
İzmir çevre yatırımlarıyla uluslararası yarışmanın finalinde

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından düzenlenen Tek Dünya Kentleri Yarışması’nın “Türkiye ulusal şampiyonu” İzmir oldu. Kent, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çevre yatırımlarıyla aynı zamanda uluslararası yarışmanın finalistleri arasına girmeye de hak kazandı.

 

“Tek Dünya Kentleri Yarışması”na 2017-2018 döneminde 23 ülkeden 132 şehir katılım gösterirken, yarışmada Türkiye’den Antep, İstanbul ve İzmir yer aldı. Yarışmacı kentlerin başvurularını değerlendiren bağımsız jüri, İzmir’i, “iklim değişikliğiyle mücadele, sürdürülebilir hareketlilik ve ulaşım konusundaki iddialı hedef ve uygulamaları” nedeniyle Türkiye’nin ulusal şampiyonu seçti. İzmir, uluslararası yarışmanın finalistleri arasında yer aldı. Finale kalan 40 kent arasından belirlenecek birincinin, 12 Eylül’de San Francisco’da düzenlenecek “Dünya İklim Zirvesi”nde açıklanacağı bildirildi.

 

 

Çevre dostu belediye

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadele konusunda yerel yönetimlerin çabalarının desteklenmesi amacıyla dünyada 7.700’ün üzerinde, Türkiye’de ise sadece 11 belediyenin imza koyduğu Başkanlar Sözleşmesi’ne (Covenant of Mayors- CoM) 2015 yılında taraf olmuş ve 2020 yılına kadar sera gazı salımını 20 azaltmayı taahhüt etmişti.

 

Bu taahhüt kapsamında İzmir çapında ilk defa sera gazı envanteri içeren “İzmir İli Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hazırlandı. Sera gazlarının salım azaltımının sağlanması için enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme, yenilenebilir enerjilerin kullanımı, toplu taşımanın yaygınlaştırılması, elektrikli araç ve otobüslerin kullanılması, bisiklet ulaşımının payının artırılması, enerji etkin binalar yapılması ve atık sahasında oluşan gazlardan elektrik elde edilmesi gibi hedefler belirlendi.

 

Diğer ülke ve şehirler şöyle:

 

Brezilya: Fortaleza, Belo Horizonte, Betim

 

Kanada: Vancouver, Edmonton, Yellowknife

 

Şili: Santiago, Valdivia, Independencia

 

Kolombiya: Monteria, Cali, Ibague

 

Guatemala: Guatemala city, Pachalum, La antigua Guatemala

 

Hindistan: Pune, Rajkot, Panaji

 

Endonezya: DKI Jakarta Province, Balikpapan city, Bogor city

 

Japonya: Yokohama, Tokyo

 

Malezya: Melaka, Kuala Lumpur, Shah Alam

 

Meksika: Guadalajara, Los Mochis

 

Pakistan: Karachi

 

Peru: Magdalena, Miraflores, San Isidro

 

Filipinler: San Carlos, Pasig, Makati

 

Güney Afrika: Cape town, Tshwane, eThekwini

 

İsveç: Umeå, Uppsala, Lund

 

Tanzanya: Dar Es Salaam

 

Tayland: Hat Yai, Yasothon

 

Uganda: Kampala

 

Ekvador: Quito

 

ABD: Cleveland, Santa Monica, Oakland

 

Vietnam: Da Nang, Hoi An, Dong Ha

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, çevre, yatırımlarıyla, uluslararası, yarışmanın, finalinde,
Yorumlar
Haber Yazılımı