Haber Detayı
21 Eylül 2017 - Perşembe 17:29
 
İzmir Yerel Kadın Kurultayı
TMMOB 5. Kadın Kurultayı’nın İzmir’deki yerel ayağı, 'OHAL’de KADINız' başlığı ile 23 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
KADIN Haberi
İzmir Yerel Kadın Kurultayı

Kurultaya çağrı metninde, “olağan dönemde” kadınların uğradığı zulüm baskı ve eşitsizliğin, olağanüstü dönemde daha arttığına dikkat çekilerek, “20 Temmuz 2016’da başlayan ve bir yılı aşkın süredir kesintisiz devam eden OHAL koşullarında işimizden edildik, tutuklandık, şiddet gördük, öldürüldük, siyasi irademiz yok edildi, örgütlerimiz-haber ajanslarımız kapatıldı” denildi.

 

Siyasi iktidarın Meclisten geçirmeye çalıştığı, “Tecavüz Yasası” ve müftülere nikâh kıyma yetkisi ile erken evliliklerin önünün açılmaya çalışıldığını ifade eden TMMOB İKK Kadın Çalışma Grubu’nun açıklamasında “Kurultayda OHAL koşullarında kadın olma deneyimlerimizi paylaşmayı ve mücadelemizi arttırmaya yönelik bir tartışma ortamı oluşturmayı hedefliyoruz” denildi. 

       

Kurultay’da, Ege Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenlerden Prof. Dr. Melek Göregenli, Avukat Birgül Değirmenci ve yine KHK ile ihraç edilen eğitimci Ebru Dinçel’in konuşmacı olarak katılacağı üç oturum gerçekleştirilecek. 

 

KAYNAK (İzmir/EVRENSEL) 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Yerel, Kadın, Kurultayı,
Yorumlar
Haber Yazılımı