Haber Detayı
17 Ekim 2018 - Çarşamba 23:25
 
Koalisyon Ypg'yi uçaklarla vurdu
Suriye'de askeri-diplomatik bir kaynak, ABD Hava Kuvvetleri'nin profesyonellikle bağdaşmayan eylemleri yüzünden koalisyona ait iki F-15'in, IŞİD'e yönelik operasyon halindeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) birliğini vurduğunu bildirdi.
GÜNDEM Haberi
Koalisyon Ypg'yi uçaklarla vurdu

Sputnik’e konuşan kaynak, “ABD Hava Kuvvetleri’nin profesyonellikle bağdaşmayan eylemleri yüzünden bugün koalisyona ait iki F-15 savaş uçağı, IŞİD’e saldıran Kürt birliğini bombaladı. 6 Kürt savaşçı öldü, yaklaşık 15 kişi de yaralandı” dedi.

 

Alınan bilgiye göre, Deyr ez-Zor bölgesinin Hacin yerleşimi yakınlarında, ABD öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle DSG’nin IŞİD’e yönelik başarısız saldırısı devam ediyor.

 

Kaynak, “Suriye’nin bu bölgesindeki teröristlere karşı mücadelenin imitasyonu 6 aydan uzun bir süredir devam ediyor ve Washington tarafından bu ülkedeki yasadışı varlığını haklı göstermek için kullanılıyor” diye kaydetti.

 

 

ABD güçleri ile DSG arasındaki koordinasyon yokluğunun yeni operasyonun başarısızlığı yanında, Kürtlerin kitleler halinde firar etmesine yol açtığını vurgulayan kaynak, operasyonun yürütüldüğü bölgenin IŞİD’in kontrolü altına geçtiğini aktardı.

 

Kaynak, “Tüm bu yaşananlar, ABD’nin Suriye’deki politikasının başarısız olduğunu gösteriyor. ABD, Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de sorunları çözmüyor, aksine yeni sorunlar yaratıyor” diye konuştu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Koalisyon, Ypg'yi, uçaklarla, vurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı