Haber Detayı
19 Ekim 2018 - Cuma 06:03
 
NASA ilk defa kara delikten bir şeyin çıktığını gözlemledi
Uzayla ilgili en gizemli şeylerden birisi olan kara deliklerin her şeyi yuttuğuna dair teoriler varken yaşanan son olay bilinenleri tamamen değiştirdi. NASA tarafından kara delikten çıkan bir şey kaydedildi
TEKNOLOJİ ve SOSYAL MEDYA Haberi
NASA ilk defa kara delikten bir şeyin çıktığını gözlemledi

Kara delikler uzayla ilgili en çok merak edilen konulardan birisi olarak görülüyor. Kara delik nedir? içine çektiği şeylere ne oluyor?Şimdiye kadar bilim insanları tarafından kara deliklerin çok güçlü çekim kuvvetleri olduğu için içinden hiçbir şeyin çıkmayacağı düşünülüyordu. Ancak NASA kara delikten çıkmayı başaran bir şey kaydetti. NASA’nın keşif görevlerinden NuSTAR, 324 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kara delikten çıkan bir ışık patlaması gözlemledi. Yeni bulgulara göre son derece güçlü enerji parçacıkları koronaların bir kara delik etrafında toplandığı zaman X-ray ışını oluşturdu.

 

Kara delikler ışıkları saçmıyor ancak içine çektiği partiküller sonucu oluşan bir ışık halkasıyla görünüyor.Bilim insanları, koronaların çok yüksek hızda hareket ettiğini belirtiyor. Kara delikten çıkmayı başaran koronanın ışık hızının yüzde 20’si hızında hareket ettiği aktarıldı.NASA, “Araştırmalarımızın sonucu bize gösteriyor ki kara delikten çıkan X-ray ışınının sebebi fırlatılmış bir koronaydı” açıklamasını yaptı. Kara delikler hakkında hala bütün sorular cevaplanmamış olsa da bu olay kara delikleri anlamamız için büyük bir kaynak olabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: NASA, ilk, defa, kara, delikten, bir, şeyin, çıktığını, gözlemledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı